کیمیا تراولکیمیا تراول
Forgot password?

لیست تورهای آذربایجان


تور باکو


  • تورهای چند روزه باکو
  • رزرو بهترین هتل های باکو
  • بلیط رفت و برگشت به باکو

راهنمای سفر به آذربایجان

پایتخت کشور آذربایجان در این روزها به جایگاهی ارزشمند در میان گردشگران جهان دست یافته است

آذربایجان یکی از همسایگان شمالی ایران است که جاذبه‎های طبیعی و تاریخی‌اش سالانه گردشگران زیادی خصوصا از کشورهای همسایه را به خود جذب می‌‎کند. پیشرفت‎های این کشور در زمینه صنعت گردشگری و بهبود وسایل و امکانات رفاهی برای گردشگران در چند سال گذشته را نیز باید یکی از دلایل افزایش ورود گردشگر به این کشور دانست. انسان‎ها از هزاران سال پیش آذربایجان را برای زندگی انتخاب کردند زیرا این منطقه هم دارای آب کافی بود و هم وجود رشته‎ها کوه‎های قفقاز تا حدود این منطقه را امن کرده بود. در طول تاریخ آذربایجان پیوندهای فرهنگی و همچنین کش مکش‎های زیادی با ایران داشته است. به دنبال تمام کش مکش‎هایی که این ۲کشور در طول تاریخ با هم داشتند؛ در نهایت نادرشاه افشار توانست آذربایجان را فتح کند اما در زمان قاجاریان این کشور بر اساس عهدنامه‎های گلستان و ترکمان‎چای از ایران جدا شد و به شوروی واگذار شد و در نهایت در پی فروپاشی جماهیر شوروی آذربایجان نیز توانست به دور از دست کشورهای استعمارگر استقلال خود را به دست آورد.

غذا در آذربایجان

چیز عجیبی که در مورد گره خوردن فرهنگ ایرانی و آذربایجانی وجود دارد، در سبک‌های آشپزی این دو کشور به خوبی قابل ملاحظه است؛ آذربایجانی‌ها هم همانند ایرانی‌ها تنوع بسیار زیادی در دو خوراکی دارند: کباب و شیرینی‌جات! رستوران‌های فراوانی در آذربایجان وجود دارند که به همه جور سلیقه و ذائقه‌ای پاسخ می‌دهند و در کنار رستوران‌های درون هتلی، گردشگران را در یافتن غذاهای موردعلاقه‌شان یاری می‌کنند. کباب‌ها و غذاهای دریایی شهرت فراوانی دارند و شیرینی‌ها و دسرهای کشور آذربایجان هم تنوع بسیار حیرت‌آوری دارند؛ به طوری‌که گاه تمام شیرینی‌ها و تنقلات دو مغازه در یک خیابان با هم تفاوت دارد!

آب و هوا ی آذربایجان

جمهوری آذربایجان به سبب منطقه جغرافیایی ای که در آن قرار دارد دارای تنوع آب و هوایی بالایی است. به طوری که از 11 مناطق شرایط آب و هوایی دارای 9 شرایط آب و هوایی است. موقعیت جغرافیایی آذربایجان را می توان به این صورت شرح داد که در جنوب قفقاز و منطقه اوراسیا و ما بین آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد.

بهترین زمان سفر به آذربایجان

آذربایجان بهارهای زیبایی دارد، اما تورهای آذربایجان معمولاً در تابستان پرجنب‌وجوش‌تر می‌شوند. البته همان‌طور که می‌دانید، دلیل این اتفاق تعطیلی‌های تابستانی‌ست، وگرنه اگر گردشگران بتوانند تور آذربایجان را در بهار تجربه کنند، بیشتر به آن‌ها خوش خواهد گذشت.

جاذبه های گردشگری آذربایجان


برج میدن

در مرکز «ایچری شهر» (Icheri Sheher) شهر داخل دیوارهای باکو یک برج استوانه‌ای ۲۹ متری قد برافراشته است. «برج میدن» (Maiden Tower) به دورانی بین قرن هفتم تا دوازدهم بازمی‌گردد. امروزه آن را نمادی از محله قدیمی شهر می‌دانند ولی متخصصین هنوز هم از هدف ساخته شدن این سازه اطلاعات زیادی ندارند. بسیاری اعتقاد دارند که در گذشته این برج یک معبد زرتشتی بوده و در آن آتش می‌پرستیده‌اند. در قرون بعدی از این سازه به عنوان یک برج مراقبت استفاده کردند و آن را تغییر کاربری دادند. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی حول آن ساخته شده و یک موزه و پلکانی مارپیچ به سمت بالای آن نیز وجود دارد.

ایچری شهر

از «ایچری شهر» یا محله قدیمی باکو هم مانند سایر مراکز تاریخی نقاط گوناگون جهان دیدن کنید. این بازدید باید در صدر جاذبه‌های دیگر قرار بگیرد. هسته مرکزی این ناحیه تقویت شده تاریخی را برج میدن، «کاخ شیروان شاه» و «دروازه مراد» تشکیل داده‌ است. از میان سایر جاذبه‌های این ناحیه می‌توان به حمام‌های قدیمی، مساجد و کاروانسراها اشاره کرد که برای تاجران در حال سفر ساخته شده بودند. در قرن پانزدهم بعد از زمین لرزه ویرانگر در «شماخا» (Shemakha) که پایتخت سابق بود، حاکم وقت، شیروان شاه به باکو نقل مکان کرد. بعد از این جابه‌جایی ایچری شهر را گسترش دادند و دیوارهای دفاعی را ساختند. اکثر مردم تا قبل از اولین بهره‌برداری جدی نفتی در قرن نوزدهم که به توسعه شهر کمک زیادی کرد در میان همین دیوارها زندگی می‌کردند.

برج‌ های شعله

«برج‌های شعله» (Flame Towers) سه آسمان‌خراش در مرکز شهر باکو هستند که با شکل خود حالتی از شعله‌های زبانه کشیده به سمت آسمان را القا می‌کنند. هویت آذربایجان ارتباط محکمی با آتش دارد؛ از اتاقک‌های گاز زیرزمینی که شعله‌های بی‌پایان آتش تولید می‌کنند گرفته تا مذهب زرتشتی که زمانی در این منطقه حاکم بود. بلندترین برج به ارتفاع ۱۸۲ متر است. بعد از تاریکی این برج‌ها با نورپردازی خلاقانه و زیبایشان تبدیل به نمایشی خیره‌کننده می‌شوند. رنگ نورها از نارنجی تا زرد و آبی یا قرمز و سبز تغییر می‌کند که همگی به پرچم آذربایجان مرتبط هستند. برای بهترین منظره باید به سمت بلوار باکو بروید.

فونیکولار باکو

فونیکولار باکو (Baku Funicular) در سال ۱۹۶۰ در دوران حکومت شوروی افتتاح شد و اولین و تنها نمونه از این نوع حمل و نقل در آذربایجان است. این واگن‌های مسافربری باکو مسافتی ۴۴۵ متری از «خیابان نفت چیلر» (Neftchilar) تا جنوب غرب ایچری شهر را پوشش می‌دهند. سوار شدن آن‌ها تنها ۱ دلار هزینه دارد. البته گزینه دیگری برای پیمودن این مسیر نیز وجود دارد که بالا رفتن از بیش از ۲۰۰ پله خواهد بود. با بالا رفتن از این مسیر به «کوچه شهدا» و شعله جاویدان می‌رسید. در اینجا برخی از زیباترین مناظر باکو انتظارتان را می‌کشد.

کوچه شهدا

بازدید از «کوچه شهدا» (Martyrs’ Alley) و شعله یادبود جاویدان یکی از چیزهایی است که هم برای آشنایی بیشتر با بخش مهم تاریخ معاصر این شهر و هم لذت بردن از مناظر به سراغش بروید. سنگ قبرهایی که در اینجا می‌بینید برای گرامیداشت بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده آذری ساخته شدند که ارتش شوروی آن‌ها را به تیر بست. این روز تلخ را در تاریخ آذربایجان به نام ژانویه سیاه نامیدند. این کوچه از زمان جنگ جهانی اول گورستان مسلمانان بود و بعدها به طرز عجیبی به یک شهربازی برای شوروی تغییر کاربری داد!

باکو آی

یکی از جدید‌ترین الحاقات بلوار باکو «باکو آی» (Baku Eye) است که به چرخ و فلک‌های عظیم شهرهای بزرگ سرتاسر دنیا شباهت دارد. این چرخ و فلک ۶۰ متر ارتفاع داشته و یک دور کامل آن ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. قیمت بلیط این جاذبه خوش منظر تنها معادل ۳ دلار خواهد بود که در قیاس با چرخ و فلک معروف لندن بسیار پایین است. با توجه به این قیمت کم توصیه می‌کنیم هم در شب و هم در روز آن را امتحان کنید تا از هر دو منظره لذت ببرید.