کیمیا تراولکیمیا تراول
Forgot password?

لیست تورهای باکو

راهنمای سفر به باکو

پایتخت کشور آذربایجان در این روزها به جایگاهی ارزشمند در میان گردشگران جهان دست یافته است که روز به روز در حال رشد است. باکو شهری‌ست که به سرعت مراحل رشد و ترقی را طی کرده تا تور باکو ارزش خود را بیش از پیش به مهمان‌هایش ثابت کند. نکته‌ بسیار جالب‌توجهی که در مورد تور باکو برای ایرانیان وجود دارد، نزدیکی فرهنگ و آب و هوای این شهر به شهرهای شمالی ایران است و این مهم سبب می‌شود که مهمان‌های این تور بتوانند آب و هوا و مناظر شمال ایران را در کشوری نزدیک به ایران تجربه کنند.

پایتخت کشور آذربایجان در این روزها به جایگاهی ارزشمند در میان گردشگران جهان دست یافته است

غذا در باکو

چیز عجیبی که در مورد گره خوردن فرهنگ ایرانی و آذربایجانی وجود دارد، در سبک‌های آشپزی این دو کشور به خوبی قابل ملاحظه است؛ آذربایجانی‌ها هم همانند ایرانی‌ها تنوع بسیار زیادی در دو خوراکی دارند: کباب و شیرینی‌جات! رستوران‌های فراوانی در باکو وجود دارند که به همه جور سلیقه و ذائقه‌ای پاسخ می‌دهند و در کنار رستوران‌های درون هتلی، گردشگران را در یافتن غذاهای موردعلاقه‌شان یاری می‌کنند. کباب‌ها و غذاهای دریایی باکو شهرت فراوانی دارند و شیرینی‌ها و دسرهای کشور آذربایجان هم تنوع بسیار حیرت‌آوری دارند؛ به طوری‌که گاه تمام شیرینی‌ها و تنقلات دو مغازه در یک خیابان با هم تفاوت دارد!

آب و هوا ی باکو

آب و هوای باکو دقیقاً همانند برخی بنادر شمال ایران نظیر بندر انزلی است. البته این جزیره در تابستان خنک‌تر از انزلی‌ست و شاید رطوبت کمتری هم به نسبت این شهر احساس شود، اما در بهار و پاییز هوای معتدل و خنکی دارد و همین موضوع سبب می‌شود که سواحل باکو در بهار و پاییز هم جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. سواحل باکو همانند سایر سواحل دریای خزر ماسه‌ای است و برای انجام ورزش‌های ساحلی هم مناسب هستند و این آب و هوای مطلوب کمک می‌کند که مهمان‌های تور باکو بتوانند در اکثر فصول سال از انجام تفریحات و ورزش‌های ساحلی بهرمند شوند.

بهترین زمان سفر به باکو

باکو هم به مانند سایر شهرهای آذربایجان بهارهای زیبایی دارد، اما تورهای باکو معمولاً در تابستان پرجنب‌وجوش‌تر می‌شوند. البته همان‌طور که می‌دانید، دلیل این اتفاق تعطیلی‌های تابستانی‌ست، وگرنه اگر گردشگران بتوانند تور باکو را در بهار تجربه کنند، بیشتر به آن‌ها خوش خواهد گذشت.

جاذبه های گردشگری باکو


برج میدن

در مرکز «ایچری شهر» (Icheri Sheher) شهر داخل دیوارهای باکو یک برج استوانه‌ای ۲۹ متری قد برافراشته است. «برج میدن» (Maiden Tower) به دورانی بین قرن هفتم تا دوازدهم بازمی‌گردد. امروزه آن را نمادی از محله قدیمی شهر می‌دانند ولی متخصصین هنوز هم از هدف ساخته شدن این سازه اطلاعات زیادی ندارند. بسیاری اعتقاد دارند که در گذشته این برج یک معبد زرتشتی بوده و در آن آتش می‌پرستیده‌اند. در قرون بعدی از این سازه به عنوان یک برج مراقبت استفاده کردند و آن را تغییر کاربری دادند. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی حول آن ساخته شده و یک موزه و پلکانی مارپیچ به سمت بالای آن نیز وجود دارد.

ایچری شهر

از «ایچری شهر» یا محله قدیمی باکو هم مانند سایر مراکز تاریخی نقاط گوناگون جهان دیدن کنید. این بازدید باید در صدر جاذبه‌های دیگر قرار بگیرد. هسته مرکزی این ناحیه تقویت شده تاریخی را برج میدن، «کاخ شیروان شاه» و «دروازه مراد» تشکیل داده‌ است. از میان سایر جاذبه‌های این ناحیه می‌توان به حمام‌های قدیمی، مساجد و کاروانسراها اشاره کرد که برای تاجران در حال سفر ساخته شده بودند. در قرن پانزدهم بعد از زمین لرزه ویرانگر در «شماخا» (Shemakha) که پایتخت سابق بود، حاکم وقت، شیروان شاه به باکو نقل مکان کرد. بعد از این جابه‌جایی ایچری شهر را گسترش دادند و دیوارهای دفاعی را ساختند. اکثر مردم تا قبل از اولین بهره‌برداری جدی نفتی در قرن نوزدهم که به توسعه شهر کمک زیادی کرد در میان همین دیوارها زندگی می‌کردند.

برج‌ های شعله

«برج‌های شعله» (Flame Towers) سه آسمان‌خراش در مرکز شهر باکو هستند که با شکل خود حالتی از شعله‌های زبانه کشیده به سمت آسمان را القا می‌کنند. هویت آذربایجان ارتباط محکمی با آتش دارد؛ از اتاقک‌های گاز زیرزمینی که شعله‌های بی‌پایان آتش تولید می‌کنند گرفته تا مذهب زرتشتی که زمانی در این منطقه حاکم بود. بلندترین برج به ارتفاع ۱۸۲ متر است. بعد از تاریکی این برج‌ها با نورپردازی خلاقانه و زیبایشان تبدیل به نمایشی خیره‌کننده می‌شوند. رنگ نورها از نارنجی تا زرد و آبی یا قرمز و سبز تغییر می‌کند که همگی به پرچم آذربایجان مرتبط هستند. برای بهترین منظره باید به سمت بلوار باکو بروید.

فونیکولار باکو

فونیکولار باکو (Baku Funicular) در سال ۱۹۶۰ در دوران حکومت شوروی افتتاح شد و اولین و تنها نمونه از این نوع حمل و نقل در آذربایجان است. این واگن‌های مسافربری باکو مسافتی ۴۴۵ متری از «خیابان نفت چیلر» (Neftchilar) تا جنوب غرب ایچری شهر را پوشش می‌دهند. سوار شدن آن‌ها تنها ۱ دلار هزینه دارد. البته گزینه دیگری برای پیمودن این مسیر نیز وجود دارد که بالا رفتن از بیش از ۲۰۰ پله خواهد بود. با بالا رفتن از این مسیر به «کوچه شهدا» و شعله جاویدان می‌رسید. در اینجا برخی از زیباترین مناظر باکو انتظارتان را می‌کشد.

کوچه شهدا

بازدید از «کوچه شهدا» (Martyrs’ Alley) و شعله یادبود جاویدان یکی از چیزهایی است که هم برای آشنایی بیشتر با بخش مهم تاریخ معاصر این شهر و هم لذت بردن از مناظر به سراغش بروید. سنگ قبرهایی که در اینجا می‌بینید برای گرامیداشت بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده آذری ساخته شدند که ارتش شوروی آن‌ها را به تیر بست. این روز تلخ را در تاریخ آذربایجان به نام ژانویه سیاه نامیدند. این کوچه از زمان جنگ جهانی اول گورستان مسلمانان بود و بعدها به طرز عجیبی به یک شهربازی برای شوروی تغییر کاربری داد!

باکو آی

یکی از جدید‌ترین الحاقات بلوار باکو «باکو آی» (Baku Eye) است که به چرخ و فلک‌های عظیم شهرهای بزرگ سرتاسر دنیا شباهت دارد. این چرخ و فلک ۶۰ متر ارتفاع داشته و یک دور کامل آن ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. قیمت بلیط این جاذبه خوش منظر تنها معادل ۳ دلار خواهد بود که در قیاس با چرخ و فلک معروف لندن بسیار پایین است. با توجه به این قیمت کم توصیه می‌کنیم هم در شب و هم در روز آن را امتحان کنید تا از هر دو منظره لذت ببرید.