کیمیا تراولکیمیا تراول
Forgot password?

لیست تورهای اسپانیا


تور اسپانیا


  • تورهای چند روزه اسپانیا
  • رزرو بهترین هتل های اسپانیا
  • بلیط رفت و برگشت به اسپانیا

راهنمای سفر به اسپانیا

اسپانیا کشوری است که با سواحل و مناظر زیبا و حیرت آور و همچنین تنوع جغرافیایی و فرهنگ غنی خود گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب کرده و باعث شگفتی آن ها می شود. کلمه اسپانیا Espania در واقع بر گرفته از کلمه های ‘Spain‘ و ‘Hispania‘ به معنای سرزمین دور افتاده یا مخفی می باشد. با مرگ ژنرال فرانکو در سال ۱۹۷۵، حکومت دیکتاتوری در اسپانیا که منجر به انزوای این کشور شده بود، پایان یافت و از آن پس در این کشور نظام پارلمانی به جریان افتاد. در این سال ها بود که این کشور به سوی توسعه یافتگی قدم برداشت، به شکلی که در سال ۲۰۰۷ با تولید ناخالص ملی بالغ بر ۱۴۰۲ میلیارد دلار جایگاه یازدهم را در اقتصاد دنیا به خود اختصاص داد، به علاوه رتبه دوم جهان در امر گردشگری را نیز از آن خود کرد.

جغرافیای اسپانیا

این کشور، وسیع ترین کشور مستقل در شبه جزیره ایبری و واقع در جنوب غربی قاره‌ی اروپا و در شبه‌جزیره‌ی ایبری می باشد که از دو سمت جنوب و شرق توسط دریای مدیترانه محصور شده است. این کشور تقریباً از هر سو به آب راه دارد و از طرف شمال با خلیج بیسکای و در غرب با اقیانوس اطلس هم مرز می باشد. کشورهای پرتغال، فرانسه، آندورا، مراکش و جبل الطارق، همسایه های این کشور به شمار می روند. مساحت کشور اسپانیا حدود ۵۰۴/۰۳۰/۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد که از نظر مساحت در رتبه پنجاه و دوم جهان و جایگاه دوم در بین کشورهای اتحادیه اروپا پس از کشور فرانسه قرار دارد و مساحت آن در حدود یک سوم مساحت ایران می باشد.

جمعیت و مذهب مردم اسپانیا

جمعیتی بالغ بر ۴۵ میلیون نفر، جمعیت اسپانیا را تشکیل می دهند و از این منظر، این کشور در جایگاه پنجاه و ششم دنیا و پنجم اتحادیه اروپا قرار دارد. دموکراسی مذهبی تا اندازه ای که مخل امنیت و قانون نباشد، در این کشور برقرار می باشد. با این وجود حدود ۵۹ درصد از مردم این کشور، کاتولیک هستند. یکی از ویژگی های بارز مردم این کشور نژاد پرست نبودن آن هاست به گونه ای که تمامی گردشگران از سراسر جهان تنها با یک بار برخورد با مردم این کشور به این امر پی خواهند برد.

آب و هوای اسپانیا

درباره اسپانیا و آب و هوای آن باید گفت این کشور آب و هوای متغیری دارد و هر قسمت از آن، آب و هوای مختص به خود را دارد. بدین صورت که در بخش های شمالی شاهد آب و هوای معتدل و کوهستانی و در بخش های جنوبی، مرکزی و شرقی، شاهد آب و هوای مدیترانه ای خواهید بود. زمستان های معتدل و تابستان های داغ در جنوب شرق این کشور وجود دارد و زمستان سرد و خشک و تابستان گرم نیز در مناطق مرکزی اسپانیا مشاهده می شود. گردشگرانی که به دنبال تابستان های خنک هستند، بهتر است سری به مناطق کوهستانی این کشور بزنند.

نژاد مردم اسپانیا

فاتحان شبه جزیره ایبری و همین طور بومیان این منطقه، نژادهای جمعیت اسپانیا را تشکیل می دهند. علاوه بر این ها مردمانی دیگر از نژادهای غیر بومی از جمله وندالز، ویزیگوت ها، اقوام مدیترانه ای، سوبی، رومن ها و همچنین اقوام تتونیک و یهودیان در این منطقه ساکن شده اند. همین تفاوت نژادی، منجر به تفاوت فرهنگی و زبانی در این کشور شده است. در واقع ۱۶% جمعیت این کشور را کاتالان های ساکن در جزایر شرقی و شمال شرقی با مرکزیت شهر بارسلون تشکیل داده اند. ۷% از مردم اسپانیا، گالیسین های ساکن در مناطق شمال غربی و ۲ درصد نیز اسکال دان های مستقر در خلیج بیسکابی واقع در شمال با مرکزیت شهر بیلبائو می باشند و روماها نیز قوم چادرنشین این کشور به حساب می آیند.

زبان رایج مردم اسپانیا

زبان رایج مردم اسپانیا جز در مواردی خاص، اسپانیایی کاستیلین می باشد؛ این موارد خاص مربوط به مردمان کاتالان زبان در شمال شرقی، مردم گالیسین زبان در شمال غربی و مردمی با زبان باسک در شمال این کشور می شود. علاوه بر اسپانیا زبان رسمی مردم کشورهای شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، بولیوی، گینه استوایی، آرژانتین، کوبا، مکزیک، نیکاراگوئه، جمهوری دومینیکن، هندوراس، پرو، اروگوئه، ونزوئلا، پاناما و پاراگوئه نیز اسپانیایی می باشد. این نکته قابل ذکر است که افرادی که به زبان اسپانیایی صحبت می کنند حدود ۳۳۲ میلیون نفر هستند که از لحاظ تعداد در رتبه سوم در کل جهان قرار دارند. دو لهجه متفاوت آندلیسین و کاستیلین که تفاوت هایی در تلفظ Za،Ce،Ze دارند، زبان اسپانیایی را پوشش می دهند.

جاذبه های گردشگری اسپانیا


کاخ الحمرا گرانادا

مهم نیست که شما چه اندازه درباره کاخ گرانادا (The Alhambra and Generalife Gardens) مطالعه کرده و یا چقدر عکس از آن دیده اید، اولین بار با دیدن این کاخ در شمال آفریقا نفس در سینه تان حبس خواهد شد. کاخ سلطنتی دودمان نصریان نمونه برجسته هنری معماری اسلامی است. الحمرا مجموعه ای شامل چندین ساختمان، برج ها، دیوار ها، باغ ها، و یک مسجد است كه محل اقامت خلفای مسلمان شهر غرناطه (گرانادا) در جنوب اسپانیا بوده است. پیشینه اصل بنای کاخ الحمرا به سده ۱۳ برمی‌گردد. قصر الحمرا در منطقه تاریخی آندلس اسپانیاست و یکی از بناهای تاریخی ثبت ‌شده‌ این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به شمار می رود.

کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلونا

ساگرادا (Barcelona’s Sagrada Familia and Gaudi Sites) بزرگترین شاهکار گائودی است. گائودی یکی از معماران مشهور در جهان است که به خاطر سبک عجیب و غریب و بسیار شخصی‌اش معروف است و او کار بر روی این بنا را در سال ۱۸۸۴میلادی آغاز کرد و تا زمان مرگش در ۱۹۲۶ دست از آن برنداشت. در آن زمان فقط بخش کوچکی از کلیسا ساخته شده بود. روند تکمیل ساختمان به دلیل کمبود بودجه در سال ۱۹۵۰ میلادی کند شد اما قرار است در سال ۲۰۲۶ میلادی به پایان برسد. این کلیسا در شهر بسیار زیبای بارسلون واقع شده است. این شاهکار هنر و معماری، از جمله بناهای تاریخی مشهور دنیاست که در اصل یک کلیسای قدیمی است. همین کلیسا با طراحی خاص و معماری فوق العاده سالانه افراد بسیار را به اسپانیا می کشاند. این کلیسا، علاوه بر اینکه مکانی برای عبادت و برپا داشتن مراسم مذهبی است، از جمله جاذبه های بسیار مشهور گردشگری شهر بارسلون نیز هست.

مسجد بزرگ قرطبه

مسجد قرطبه (The Great Mosque of Cordoba) سومین بنای بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود . این مسجد برای مدت سه قرن متوالی اهمیت و جایگاه خود را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی حفظ کرده است و جزو آثار به ثبت رسیده توسط سازمان جهانی یونسکو است. این مسجد در قسمت جنوب غربى شهر قرطبه اسپانیا و در نزدیکى رود بزرگ الوادى قرار دارد که ۴ کوچه باریک از چهار جهت آن را در برگرفته‌اند. مسجد قرطبه در سال ۹۲ هجری در زمان خلافت بنی‌امیه ساخته شد،‌ بنای اصلی مسجد طرقبه؛ در واقع کلیساى مسیحیان قرطبه بود که به دو نیمه تقسیم شد و مسلمانان نیمه‌اى که متعلق به خودشان بود، را در آن مسجدى بنا کردند و نیمه دیگر این کلیسا براى امپراطورى روم باقی ماند. از نکات قابل توجه، شباهت معماری این مسجد به معماری «مسجد جامع دمشق» است، آن هم به دلیل اینکه «عبد الرحمن» از مسجد «جامع دمشق» به عنوان مدلی برای ساخت این مسجد استفاده کرده است.

کاخ ال اسکوریال اسپانیا

کاخ ال اسکوریال (San Lorenzo de El Escorial) در حدود ۴۵ کیلومتری شمال غرب مادرید قرار دارد. این بنا کاخ تابستانی پادشاهان اسپانیا بوده است و در سال ۱۵۶۳ به بعد از آن به عنوان صومعه،قصر سلطنتی،موزه و مدرسه استفاده شد. این کاخ به دستور پادشاه فیلیپ ساخته شد و در واقع مرکز سیاسی امپراطوری اسپانیایی در زمان حکومت شاه فیلیپ دوم بوده است. فلیپ در سال ۱۵۵۹ باتیستا د تولدو را به عنوان معمار برگزید و به همراه یگدیگر این بنا را به عنوان یک بنای سیاسی در دنیای مسحیت ساختند. ال اسکوریال مانند یک اثر تاریخی در نقش اسپانیا به عنوان یک مرکز جهان مسیحیت طراحی شده است. كاخ ال اسكوريال يكي از گنجينه هاي اسپانيا محسوب مي شود. در سال ۱۹۸۴ در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.

کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا

کلیسای سانتیاگو د کامپوستلا (Santiago de Compostela Cathedral) محل دفن سنت جیمز بزرگ، یکی از حواریون عیسی مسیح است. بنا به روایات، بقایای پیکر این قدیس در آن زمان به اسپانیا آورده شده و در محلی که امروزه کلیسای جامع شهر سانتیاگو د کمپوستلا در آن قرار دارد، دفن شد. این کلیسا در قرون یازده و دوازده میلادی به سبک «رومانسک» (Romanseque) بنا شد که البته ویژگی‌هایی از سبک «گوتیک» (Gothic) و «باروک» (Baroque) نیز به آن افزوده شد. این کلیسا امروزه، علاوه بر یک مکان زیارتی مهم، از نقاط دیدنی این شهر است و به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

سواحل کوستا دل سول

سواحل کوستا دل سول (Costa del Sol Beaches) با کسب عنوان پر آفتاب ترین مکان در اروپا، جای تجب نیست که مقصد همه کسانی باشد که می خواهند تعطیلات را در کنار آفتاب و شن و ماسه بگذرانند. این منطقه در جنوب اسپانیا قرار دارد. در طول این ساحل آفتابی شهرهای متعدد و جذاب، سواحل گسترده، و مناظر زیبا وجود دارد. این مکان که به سواحل خورشید معروف است، از جمله مکان هایی است که مورد علاقه گردشگران تور اروپا می باشد.