کیمیا تراولکیمیا تراول
Forgot password?

تور آفرود

کیمیا تراول برگزار کننده انواع تور آفرود و آفرودسواری در سطح کشور می باشد; گردشگران و آفرودسواران عزیز می توانند در این قسمت انواع تور آفرود را مشاهده نمایند. آفرود یکی از مهیج ترین تفریحات برای گردشگران و طبیعت گردان در سطح دنیا می باشد که خوشبختانه کشور عزیزمان یکی از بهترین مناطق برای برگزاری تور آفرود در سطح دنیا می باشد.

ورزش آفرود و تور آفرود چیست ؟

آفرود و تور آفرود چیست معنی کلمه آفرود خارج از جاده می باشد ; تور آفرود سبکی از رانندگی است که مخصوص شرایط سخت و خارج از جاده میباشد ; به نحوی که نیازمند ماشین های دو دیفرانسیل و یا وسایلی از قبیل موتور های مخصوص تور آفرود میشود ; رانندگی در تور آفرود نیازمند شرایطی از جمله داشتن ماشین مناسب; قدرت بدنی مناسب; قدرت تمرکز و تصمیم گیری و دانش فنی میباشد ; با کیمیا تراول همراه باشید .

آفرودر ها یا به اصطلاح خودشان دو دیفرانسیل سواران; مرامنامه نانوشته و جذابی دارند که می گوید : «وقتی همه دوستات رفتند طرقبه و شاندیز; توی ویلا دارند با نوشیدنی خنک تو اوج آرامش آفتاب می گیرند; تو و چندتا از رفقات وسط گل و شن گیر کردی و دست و پا می زنی و می خندی; دو دیفرانسیل سواری یعنی پول هاتو خرج ماشینت می کنی نه سینما و کافی شاپ; یعنی بیشتر کارای ماشینتو خودت انجام می دی.

وقتی همه توی مهمونی هستن و دارن خوش می گذرونن; تو توی گاراژ رفیقت تا نصفه شب داری به ماشینت می رسی و تغییرات ماشینت رو انجام می دی; وقتی آخر هفته می زنی به دل طبیعت; بخشی از سفر تو به جمع کردن زباله هایی که بقیه ریختن اختصاص می دی; دو دیفرانسیل سواری یعنی همسایه ها همیشه از گلی شدن کف پارکینگ از دستت شاکی هستن; مادر یا همسرت همیشه از روغنی یا گلی شدن بهترین لباسات شاکی باشن; اگه ماشینی یه جایی گیر کنه مثل بقیه مردم; فقط نگاه نمی کنی و سعی می کنی بدون هیچ چشم داشتی اونو بکسل کنی; برف نیم متری دم پارکینگ برای همسایه هات کابوسه اما واسه تو مثل یه پرتاب سه امتیازی میمونه.»

مطالب جالبتر را در ادامه از کیمیا تراول بدانید.

تور آفرود

 

معنی آفرود چیست؟

اینکه تور آفرود چیست یا آفرودسوار کیست سوالی است شبیه اینکه اول مرغ بوده یا تخم مرغ! البته همه ما می دانیم که آفرود واژه ای انگلیسی است که بهترین ترجمه برای آن «بیراهه» است; از همین رو معادل فارسی آفرودر را بیراهه نورد می گذاریم; دیگر همه چیز معلوم شد! آفرود یعنی بیراهه نوردی; یعنی خروج از مسیرهای همیشگی و جاده های آسفالت و رانندگی در زمینی که جاده ای در آن وجود ندارد; برای مثال در دل کویر یا وسط جنگل های انبوه یا بین صخره ها و کوه ها; مسیرهایی وجود دارد که یک آفرودسوار می تواند از آن ها عبور کند و پا که نه! لاستیک به جاهایی بگذارد که خیلی ها نمی توانند.

در تور آفرود چندین مسیر مختلف وجود دارد که شاید بتوان از آن به عنوان انواع تور آفرود نام برد; برای مثال تور آفرود مسیرهای گلی که بیشتر در جنگل است; تور آفرود کویری که به رانندگی در میان تپه ها و رمل های شنی محدود می شود; تور آفرود برفی که از اسمش پیداست چیست! و انواع دیگر.

از مزیت های ایران این است که; تقریبا تمام شرایط و انواع آفرود در آن وجود دارد; شما می توانید به این افتخار کنید که بهترین کشور را برای آفرودسواری در اختیار دارید!

 

انواع تور آفرود و آفرودسواری

تور آفرود را به صورت کلی می توان به دو دسته اصلی زیر تقسیم نمود :

 1. تور آفرود ورزشی
 2. تور آفرود طبیعت گردی

 

تور آفرود ورزشی

تور آفرود ورزشی

هر چیزی که در آن شرایط مسابقه و رقابت وجود داشته باشد را می توان ورزش نامید; آفرود هم از این اصل مستثنی نیست; تور آفرود را می توانیم به دو نوع «مسابقه» و «طبیعت گردی» تقسیم بندی کنیم; مسابقات آفرود در سرتاسر ایران برگزار می شود و طرفداران پروپاقرصی هم دارد; کلاس بندی های مسابقات در سطح بین المللی است; راننده ها و خودرو ها نیز دست کمی از مسابقات جهانی ندارند.

این مسابقات زیر نظر فدراسیون اتومبیلرانی و جهانگردی برگزار می شود ; قانون و اصول خاص خودش را دارد; جایزه هایش هم ارزشمند است; البته مسابقات آفرود از مشکلاتی چون نبود پیست حرفه ای و عدم تامین اعتبار دولتی جهت برگزاری هم رنج می برد; ولی بر اساس همان مرامنامه آفرودسوار ها که در ابتدا گفتیم; کمتر بیراهه نوردی برای پول یا امکانات در این مسابقات شرکت می کند; برای همین است که آفروسواری از نظر سلامت مسابقات; متمایز با سایر ورزش هاست; تقریبا تمام آفرودرهای مسابقات; امکانات و تجهیزات خودشان را دارند; شخص یا سازمان دیگری برای آن ها هزینه نمی کند; همچنین ایران یکی از مدعیان جهانی مسابقات آفرود هم هست; همواره پرویز شه بخش، آفرودر بلوچ ایرانی حضوری پررنگ و موفق در مسابقات بین المللی; از جمله داکار پاریس دارد; کیمیا تراول همراه شما در آفرود .

 

تور آفرود طبیعت گردی

تور آفرود طبیعت گردی

بسیاری از آفرودر ها، این ورزش را با نگاه مسابقه ای نمی نگرند; خیلی از آفرودسوار ها صرفا طبیعت گردانی حرفه ای هستند; که با خودروی خود پا به دل اعماق طبیعت می گذارند; و تلاششان بر این است که جز لذت رانندگی; از اعجاز دنیای پیرامونشان هم بهره مند شوند; شما برای تور آفرود طبیعت گردی; نیاز به یک خودروی دو دیفرانسیل نسبتاً راحت و یک تیم پایه دارید; در حال حاضر تورهای طبیعت گردی زیادی در ایران برگزار می شود; که روش آن ها همراه کردن افراد مختلف با خودروهای دو دیفرانسیل گوناگون است; آنها تلاش می کنند با سازماندهی و مدیریت آن ها; شرایط طبیعت گردی و رانندگی خوبی را برای آفرودسوار ها و البته همراهانشان ایجاد کنند.

تورهای طبیعت گردی آفرود به طور معمول بین دو روزه (سبک) تا پنج روزه (سنگین) است ; قوانین و اصول خاصی بر آن ها حکم فرما است; بسیاری از برگزارکننده های تور آفرود دارای مجوز بوده و تمام مسافران خود را بیمه حوادث می کنند; این تور ها را یک یا دو تور لیدر حرفه ای و بعضا محلی همراهی می کنند تا مسافران را در مسیریابی و رهایی از برخی مشکلات; از جمله گیر کردن ها یا رفع مشکلات فنی خودرو ها راهنمایی کنند.

بسیاری از کسانی که تجربه سفر با این تورهای آفرود را داشته اند معتقدند هیجان و انرژی این سفر ها تا حدی است که می تواند یک ماه آن ها را سر حال نگه دارد; عجیب اینکه هر چقدر مشکلات و دردسرهای سفر بیشتر باشد، هیجان بیشتری را به همراه دارد.

 

تورهای آفرود

 

هزینه های تور آفرود و آفرود سواری

ابزار تور آفرود نه تنها خودروی دو دیفرانسیل، بلکه تجهیزات جانبی لازم آن خودرو جهت تور آفرود و همچنین لوازم دیگری از جمله جک هایلیفت، بیل، تبر، گالن بنزین و… است; اگر می خواهید یک بیراهه نورد حرفه ای شوید لازم است که امکانات و ابزار تکمیلی داشته باشید.

جالب اینکه تمام این وسایل از بهترین کیفیت تا وسایل چینی ارزان در ایران موجود و در دسترس است; حتی فروشگاه هایی مختص این وسایل در تهران و برخی شهرستان ها وجود دارد که می توانید بدون دردسرهای آفرودرهای نسل قبلی، جهت تامین راحت مایحتاج خود به آن ها مراجعه کنید.

در مورد هزینه ای که شما از صفر تا به مرحله یک آفرودر کامل باید انجام دهید نمی توان به طور قطع ابراز نظر کرد; مهم ترین نکته این است که شما برای شروع باید یک مشاور حرفه ای و متخصص داشته باشید; مشاور شما با توجه به خواسته ها و نوع نگاهی که به آفرود دارید و همچنین بودجه تان، بهترین پیشنهاد را به شما خواهد داد.

به طور کل شما می توانید یک خودروی آفرود معمولی و ارزان (شروع قیمت از 15 میلیون تومان) را بخرید; جهت تجهیز آفرودی آن هزینه های بالغ بر حدود 10 میلیون تومان خرج کنید; یا اینکه می توانید یک خودروی حرفه ای (در حدود 250 میلیون تومان) خریده و تا بیش از 50 میلیون هم هزینه آن کنید.

اصولا محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید با هر بودجه ای که دارید وارد این حوزه شوید; کل وسایل جانبی مورد نیازتان را نیز می توانید با قیمت متوسط حدود 2 میلیون تومان بخرید و منتظر بنشینید تا جاده که نه! بیراهه شما را به سوی خود فرا خواند.

 

آفرود کویر

 

کلمات کلیدی در تور آفرود

چهار چرخ : حالتی است که در اکثر مواقع از چهار چرخش استفاده می شود; بر خلاف حالت دو چرخ، تمام چهار چرخ این ماشین درگیر هستند; بالا هم به نسبت دنده اشاره دارد بدین معنی که نسبت دنده از نسبتی که در حالت دو چرخ استفاده می شود تغییر نمی کند.

چهار چرخ پایین : حالتی است که که در آن نسبت دنده ی پایین درگیر می شود ; بدین ترتیب گشتاور بالاتری به چرخ ها داده می شود; سرعت بیشینه پایین می آید; این حالت در وضعیت هایی مفید است که سرعت پایین باشد; همچنین برای گیر نیفتادن در باتلاق و نظیر آن مفید است.

قفل دیفرنسیال : اشاره دارد به سرعت چرخش چرخ ها; در بسیاری از حالات چرخ ها با سرعت های مختلفی می چرخند تا مشکل زمین های ناهموار یا شل بر طرف شود; وقتی دیفرانسیل قفل شد همه ی چرخ ها به یک سرعت می چرخند; از قفل کردن دفرانسیل برای گیر نیفتادن در گل و لای استفاده می شود.

زاویه ی نزدیکی : زاویه ی اریب بیشینه ای است که با آن ماشین می توان بدون اینکه بخشی از بدنه اش با زمین تماس پیدا کند یا معلق بماند; از سرازیری یا سراشیبی بالا یا پایین برود.

پایه ی چرخ : عبارت است از فاصله ای که از مرکز چرخ جلویی کامیون یا تریلی تا مرکز چرخ عقبی وجود دارد.

سفر چرخ : فاصله ی حداکثری است که یک چرخ می توان بالا یا پایین برود; هرچه سفر طولانی تر باشد سیستم تعلیق توانمندتر و سفر در جاده ی خاکی بهتر خواهد بود.

ماساژ سنگی : وقتی تلاش دارید بدون رعایت احتیاطات و شایستگی و کاربلدی لازم از صخره ها بالا بروید; چنان تکان خواهید خورد که انگار شما را ماساژ می دهند!

 

آفرود تپه

 

ابزارهای مورد نیاز تور آفرودآفرود

 • یک باک بنزین پر
 • طناب برای یدک کشیدن ماشین (حتما طناب محکمی باشد)
 • تایر یدک و تمام لوازم مورد نیاز برای تعویض تایرها
 • کمپرسور هوای قابل حمل
 • کمک های ناوگانی برای پیدا کردن مسیر
 • جعبه کمک های اولیه
 • تلفن همراه

موارد اضافی که توصیه می شود همراه داشته باشید

 • جک ماشین
 • وینچ (بُکسل برقی)
 • بیل
 • تانک آب یدک (برای رادیاتور) و سوخت
 • دو رادیو برای برقراری ارتباط بین شما و دوستانتان
 • کپسول آتش نشانی

 

نکات در مورد تور آفرود

ما در اینجا سعی نموده ایم که با تقسیم تور آفرود به بخش های مختلف نکات مربوط به نوع تور آفرود را در بخش خود توضیح دهیم

تور آفرود بر روی زمینتور آفرود بر روی زمین

نوع زمین : شنی، خاکی، علفزار
تجهیزات مورد نیاز : ماشینی که در حالت چهار چرخ قرار داشته باشد
سطح : مبتدی
تور آفرود در زمین خاکی ایمن ترین راه برای زدن به دل جاده ها برای افراد تازه کار و مبتدی است; فقط کافی است تحقیق کنید تا مسیر مناسب خود را پیدا کنید.

تور آفرود بر روی تپهتور آفرود بر روی تپه

نوع زمین : ماسه ای

تجهیزات مورد نیاز : یک ماشین چهار چرخ متحرک (۴WD)، کمپرسور هوا و گیج تایر

سطح :‌ متوسط

قبل از اینکه بخواهید با تور آفرود به دل تپه ها بروید حتما از قانونی بودن این کار اطمینان حاصل کنید; اکثر سواحل تابلوهایی نصب کرده اند که به شما گوشزد می کند که آیا می توانید با ماشین به آنحا بیایید یا نه; از آنجا که آفرود سواری روی ماسه چندان آسان نیست; اکثر راننده ها می بایست باد تایرهای خود را بین ۱۵ تا ۲۰ پوند بر اینچ مربع خالی کنند; تا تایرها پهن تر شوند و بر روی سطح بیشتری از زمین قرار بگیرند; (حتما یادتان باشد که وقتی به زمین آسفالت برگشتید بلافاصله باد تایرها را به سطح قبلی برگردانید).

نیروی جنبشی هنگام سفر بر روی سطوح نرمی نظیر ماسه اهمیت کلیدی دارد; بنابراین حتما مطمئن شوید که اگر دارید بر روی ماسه ها آفرود سواری می کنید سرعت خود را پایین نیاورید مگر اینکه واقعا نیاز باشد; اگر احساس می کنید که ماشین دارد گیر می کند و در ماسه فرو می رود; چرخ را چند بار به سمت چپ و راست بچرخانید تا تایرها بتوانند روی زمین تازه قرار بگیرند و بهتر برانید; کیمیا تراول همراه شما در آفرود.

 

تور آفرود در گل و لایتور آفرود در گل و لای

نوع زمین : گل و لای، آب کم عمق (۶ اینچ یا کمتر)

تجهیزات مورد نیاز : ماشین آفرود ۴WD، تایرهای مخصوص زمین گلی

سطح : متوسط

برای راندن در گل و لای باید تایرها را بچرخانید، و شاید ماشین را باید اندکی دور خود بلغزانید; با اینکه این حرکت مفرحی است اما خطرناک هم هست; به محض اینکه خودروی شما شروع به لغزش کرد; مادامی که شما نخواهید و کنترل آن را به دست نگیرید متوقف نخواهد شد; بله مطمئنا دوستان شما از دیدن اینکه شما بتوانید خودرو را ۳۶۰ درجه بچرخانید شما را تحسین خواهند کرد; اما از دیدن فرو رفتن شما در گل و لای خوشحال نخواهند شد; خیلی بهتر است آدمی باشید که کنترل خودروی خود را در دست دارد; حتی خودروی دیگران را هم یدک می کشد و از گل و لای بیرون می آورد تا کسی باشید که خودش تا خرخره تا گل فرو رفته است.

سفر به جاده های خاکی و گلی، مانند تمامی جوانب زندگی به دانش نیاز دارد; خود را برای هر شرایطی آماده کنید و بدانید که قرار است کجا بروید و چه کار کنید; خود را نه تنها با محیطی که قرار است به آن سفر کنید، بلکه با خودروی خود هم آشنا سازید; مهم تر از همه اینکه تنهایی سفر نکنید; حتما دوست دیگری که با خودروی دیگری سفر می کند و طناب یدک همراه دارد را همراه خود ببرید; تلفن همراه را برای مواقع ضروری همراه داشته باشید.