کیمیا تراولکیمیا تراول
Forgot password?

لیست تورهای دره و رودخانه پیمایی :

دره، دره پیمایی و دره نوردی با کیمیا تراول

دره به راهرویی باریک، عمیق با دیواره های صخره ای و شیب دار که به وسیله جریان آب بر روی زمین ایجاد شده، اتلاق می شود. صعود یا نزول یک دره ممکن است به مهارت هایی از قبیل پیاده روی، کوهنوردی، پرش، لیز خوردن، راپل، و شنا نیاز داشته باشد. دره نوردی معمولا به فعالیتی گفته می شود که به شنا در جریان آب و فرود در زیر آبشار نیازمند است. دره پیمایی عمومی تر بوده که بیشتر به پیاده روی در دره گفته می شود، اما هم دره نوردی و هم دره پیمایی معمولا به کار با طناب نیازمند است. دره ها به وسیله نوع تشکیل، نوع بافت سنگی که دره از بین آن عبور می کند، و دیگر روش ها طبقه بندی می شود. برای یک دره نورد مهم این است که طبقه بندی بیانگر تکنیک های مورد نیاز در فرود دره باشد: دره خشک بوده یا خیس است، باریک با شیب تند بوده یا عریض و باز است، فنی است یا غیر فنی.

 

ریسک ها و خطرات

خطرهای طبیعی آنهایی است که قابل رویت بوده یا حس می شود: ریزش سنگ، جریان آب، آب و هوا، و نیروهای دیگر. خطرهای دیگر به وسیله شکست در انجام کار یا عکس العمل نامطلوب به وجود می آید. این خطرات می تواند تاثیر گزار تر از خطرهای طبیعی بوده و هنگام اشتباه در برنامه ریزی و سرپرستی به وجود می آید: که شامل اتمام غذا و آب ، کافی نبودن تجهیزات، عدم تفهیم درست نقشه ها، ارتباطات ضعیف، عدم انعطاف در برنامه، حواس پرتی؛ دودلی، عدم تخمین دقیق توانایی ها، رفتارهای گروهی، فواصل، و سختی ها، بی صبری، ازخودراضی بودن و اعتماد به نفس بی جا، رقابت و فشارهای روانی بی مورد،و نداشتن اطلاعات دقیق. زمانی که خطرات طبیعی با اشتباهات فردی همراه می شود، نتیجه ریسک بسیار بالا و خروجی بد خواهد بود.

 

 

رودخانه نوردی با کیمیا تراول

برای عبور از رودخانه ها تکنیک های مفیدی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. بنابراین اگر تصمیم دارید یک سفر طبیعت گردی داشته باشید، قبل از سفر حتما نگاهی به این اصول ساده بیندازید تا رودخانه های پر آب مانع از ادامه سفرتان نشوند

– رودهای پر پیچ و خم معمولا جریان آرامی دارند و به راحتی می توان از آن عبور کرد.

– وقتی دو رود با هم تلاقی پیدا می کنند سطح آب کمی بالا می آید، جریان آرام تر است و در نهایت صدای ملایم آب را می شنویم.

– از محل اتصال رودخانه ها به یکدیگر عبور نکنید بلکه برعکس جایی که رودخانه تقسیم می شود را برای گذر کردن انتخاب نمایید.

– در جنگل، از درختانی که به روی رود افتاده اند می توانید به عنوان پل استفاده کنید.

در سفر

– به آب و هوا دقت کنید، باران ناگهانی می تواند جریان آرام رود را به جریان شدید یا سیل تبدیل کند.

– توفان در کوهستان های دور افتاده می تواند باعث بالا آمدن آب شود، مخصوصا در دره های کم عرض تر.

– اگر رود تحت تاثیر ذوب شدن برف است باید صبح ها قبل از اینکه خورشید برف بیشتری را آب کند از آن عبور کرد.

بررسی رود

– قبل از عبور از رود به نشانه های ایجاد شده در اطراف آن دقت کنید.

– به زباله ها و اشیایی که با جریان آب می آیند توجه کنید.

– معمولا کم عمق ترین قسمت آب، عریض ترین قسمت رود است. به صدای عبور آب رودخانه از قسمت های مختلف نیز خوب گوش کنید.

– گرداب، حرکت آب به صورت دایره ای است که می تواند نسبتا آرام باشد. گرداب بزرگ می تواند نتیجه گردش تند آب باشد. این حالت معمولا در پشت صخره ها یا قسمتی که سطح آب پهن و وسیع است دیده می شود.

– لباس ها و کیسه خوابتان را در بسته ضد آب قرار دهید. مطمئن شوید که کوله تان تعادل کافی دارد. آن را محکم ببندید بطوری که لوازم آن بیرون نریزد.

– با اطمینان در آب قدم بگذارید. مطمئن شوید که خطر پرش با پاهای لیز، ایستادن روی سنگ ها و رگ به رگ شدن قوزک پا وجود ندارد.

– به مناطق پر حباب پشت صخره ها دقت کنید. ترکیب آب و هوا خاصیت شناوری را از بین می برد. اگر در ناحیه پر تلاطم بیفتید بدنتان به زیر آب می رود.

– برای عبور از رودهای با جریان تند باید جایی را انتخاب کنید که اگر پایتان سر خورد در قسمت کم عمق یا در خلاف جهت گرداب بیفتید. از قسمت های سنگلاخی، پراکنده و سیلابی عبور نکنید.

– از حمل اشیاء تیز بپرهیزید. هنگام عبور،کفش پیاده روی مناسب بپوشید. این کفش ها پاهایتان را گرم نگه می دارد و از خیس شدن آنها جلوگیری می کند.

– گذشتن از آب بسیار امن تر از پریدن بر روی صخره ها و سنگ های درون رودخانه و شاید آسیب زدن به زانوهایتان است.

افتادن درون جریان تند رود :

– کوله پشتی تان را سریعا بیاندازید.

– نایستید، پشت را به کمک پا زیر آب نگه دارید. از پاهایتان برای خارج و دور کردن موانع از بدنتان استفاده نمایید.

– به سمت ساحل، حاشیه رود و یا جایی که جریان آب آرام است بروید تا بتوانید بایستید.

هرچند که همیشه میگن، همراه و هم جهت با جریان آب و زندگی حرکت کن، اما اینبار ما میگیم، خلاف جهت برو! راهی که خیلی ها نمیرن چون آب سرده و راه سخت، اما لذتی که داره وصف نشدنیه. با رسیدن تابستون و گرم شدن هوا، نوبتی هم باشه نوبت آب بازیه. لذت شوک شدن از قدم گذاشتن تو آب سرد، خنده و شوخی میشه شروع این ماجرای هیجان انگیز، بعدش دمای پایین آب براتون عادی میشه، اون وقته که سر به هوا میشین و سرگرم تماشای زیبایی های اطراف، صخره های تنگه، سبزی جنگل و … تابستون کوتاهه و تجربه های این چنینی رو نباید به هیچ وجه از دست داد. بنابراین در ادامه، مسیرهای معروف و امن رودخانه نوردی که خیلی از تورهای معتبر، سفرهای یک روزه برای اونها دارن رو معرفی می کنیم در ادامه با معرفی رودخانه های تهران و رودخانه نوردی با ما همراه باشید…